Co je aft a jak se ho zbavit?

Afty vypadají jako bílé nebo nažloutlé puchýřky, které se velmi často objevují v ústech nejčastěji na vnitřní straně tváří, ale i na dásních či pod jazykem. Kromě vzhledu poznáte vznikající afty díky pocitu pálivé bolesti. Bolest může být nepříjemná zejména během polykání, žvýkání nebo mluvení. Není neobvyklé, že se může objevit zvýšený počet aftů v ústech zároveň. 

Nejčastějšími místy, kde se mohou afty vyskytnout je:

  • na vnitřní straně tváře
  • na nebo pod jazykem
  • na dásních pod zubem
  • u zubu

Příčiny vzniku aftů

Vznik aftů je tak trochu záhadou, ale obvykle na afty trpí lidé se sníženou imunitou. Velmi často se afty objeví v době nemocí, stresu nebo třeba během menstruace. Dokáží potrápit kuřáky nebo třeba lidi s rovnátky, u který se objevuje větší počet usazených škodlivin. Afty může také způsobit kousnutí do tváře během žvýkání, tvrdá nebo křupavá jídla. Častou otázkou je, zda jsou afty přenosné. Odborníky je dokázáno, že afty nakažlivé nejsou. 

Jak se aftů zbavit?

Babské rady říkají, že ideálním lékem jsou bylinky. Mezi ty osvědčené patří heřmánek a šalvěj, které mají protizánětlivé účinky. Můžete je konzumovat i ve formě bylinného čaje, který vám dobře vypláchne ústa. Bylinky je vhodné doplnit o stravu bohatou na vitamín B a C. Vitamín B je obsažen v rybách i masu (zejména v drůbežím a vnitřnostech), luštěninách, obilovinách nebo zelenině. Určitě konzumujte také více mléčných výrobků. Vitamín C obsahuje zejména ovoce, ale i brambory, rakytník, špenát nebo rajčata. 

Vitamíny si můžete koupit v lékárně také ve formě kapek nebo gelů. Tyto přípravky vytváří na bolácích ochranný film, který je chrání před podrážděním. Dále můžete vyzkoušet použití antimikrobiální ústní vody, která pomáhá v hojení a zabraňuje infekci.  

Vitamíny jsou zároveň i prevencí před vznikem aftů. Pokud na afty trpíte častěji, zkuste se vyvarovat kouření, pálivých jídel nebo tvrdých jídel, které vaše ústa mohou podráždit. Nedílnou součástí je také péče o zuby a ústní dutinu. Pro čištění zubů používejte spíše měkké zubní kartáčky, které vaše ústa nebudou dráždit.

Mohlo by vás zajímat