Skrytá vada v novostavbě? Nezoufejte, můžete ji reklamovat i několik let po nastěhování

Nový byt by měl být zárukou kvality a toho, že nebudete muset prvních pár let řešit problémy s popraskanou omítkou, plísní a skrytými vadami. Co když ale při koupi nového bytu něco přehlédnete a nedostatek objevíte až po dvou letech bydlení? Dá se něco takového reklamovat a na jak dlouho platí záruka?

Více než třetina nových majitelů bytů netuší, že mohou uplatnit reklamaci na skryté vady objevené i dva roky od koupi nemovitosti. I v takovém případě mohou žádat slevu z kupní ceny nebo odstranění závad.

Co když nestihnete vadu ohlásit? Kolik máte času?

Vadu byste měli reklamovat bez zbytečného odkladu. Pokud ale nestihnete půlroční lhůtu, neznamená to, že nemáte šanci reklamaci uskutečnit. Skryté vady je možné nahlásit do dvou let od předání a vady stavby nejpozději do pěti let od nabytí bytu. Po vypršení šestiměsíční lhůty bude ale na vás, abyste dokázali, že vada existovala již v době, kdy jste byt přebírali.

Mějte na paměti, že čím delší doba uplyne od převzetí bytu, tím hůře budete vadu dokazovat. Nejčastějšími skrytými problémy bývají křivé podlahy, nerovné zdi, praskliny nebo špatné osazení oken. Před převzetím bytu si proto pečlivě projděte byt a nahlaste všechny problémy, které upoutají vaši pozornost.

Mohlo by vás zajímat