Mytí oken zřejmě není oblíbená činnost žádné hospodyňky. Možná právě proto se říká, že je čistá okna jsou vizitkou domácnosti. Mytí oken je vlastně taková alchymie. Abyste dosáhli nablýskaných oken bez šmouh, je potřeba skloubit mnoho dílků skládačky dohromady. Je důležité vědět, kdy okna umývat, čím je umývat a jak postupovat, abyste nemuseli jedno okno umývat na třikrát. Vše se dočtete v tomto článku.
Počasí na mytí oken
Počasí na mytí oken je stejně klíčové jako přípravek, který zvolíte. Možná ještě důležitější. Okna byste měli nejlépe umývat, když je venku pod mrakem, nemrzne ani není moc velké teplo. Když je mráz, voda vám bude mrznout, nečistoty půjdou velmi špatně dolů a hlavně si koledujete o zápal plic. Na druhou stranu, když svítí slunce a teploty sahají k 30 °C, voda bude rychle usychat a na oknech se vám budou tvořit šmouhy.
Přípravky na mytí oken
Volba správného přípravku je druhým nejdůležitějším dílkem skládačky. Hospodyňky se dají jednoduše rozdělit na dva hlavní tábory. Jeden tábor používá speciální prostředky na mytí oken. Tyto prostředky jsou dobré proto, že z okenní plochy vyprchají a nevážou se tak na ni další nečistoty.
Druhý tábor používá klasické saponáty na mytí nádobí, které sice nečistoty uvolní a okno odmastí, ale zůstane na něm právě neviditelný film, který může zachycovat další nečistoty. Hodně hospodyněk nedá dopustit na octovou vodu. Na jeden litr vody vám stačí hrnek octa, který sklo odmastí, zlikviduje nečistoty a naleští.
Robot na mytí oken nebo stěrka
Pokud nemáte na ruční umývání oken trpělivost, můžete si do domácnosti pořídit spolehlivé pomocníky, které vám s tím pomohou. Jeden přístroj vám pomůže okno umýt, odmastit i vyleštit.
Jak umývat okna
Pojďme se ale podívat, jak se krok za krokem umývají okna ručně. Nejdřív si připravte pracovní plochu, což v tomto případě znamená odklidit květináče a další předměty, které máte na parapetech. Pokud máte na oknech pověšené dekorace, odkliďte je také. Dále je dobré připravit si do kbelíku vlažnou vodu s čistícím přípravkem podle svého výběru, připravit schůdky a jít na to.
Začněte žaluziemi a parapety
Ještě než se pustíte do umývání samotných oken, je nutné očistit vše okolo nich. Do parády si vezměte pavučiny v okenních rámech a očistěte žaluzie a garnýže. Pokud byste to nechali až na konec, zbytečně byste si zašpinili už umytá okna. Stejně tak nezapomeňte na garnýže a parapety.
Pak pokračujte rámy oken
Zapomenout byste neměli ani na rámy oken. Nestačí čistá okna, když budete mít špinavé okenní rámy, na kterých se drží největší špína. Jen si představte, že dokonale umyjete, vyleštíte skla a při nejbližším dešti vám špína z okenních rámů okna hned zašpiní.
Mytí oken
Ještě než se pustíte do mytí samotných sklel, je nutné vyměnit vodu v kyblíku. Bez toho by celé mytí bylo k ničemu. Abyste dosáhli dokonale čistých oken bez šmouh, pořiďte si tzv. rozmývák na okna, stěrku a utěrku z mikrovlákna. Na rozmývák nejdříve naneste čistící prostředek na okna a pořádně umyjte okna až se vytvoří pěna. Pokud je okno hodně špinavé, můžete okno ještě umýt zvlášť čistou vlažnou vodou. Na to vezměte stěrku s gumou a mycí prostředek/vodu z oken stáhněte směrem dolů. Pokud na oknech uvidíte šmouhu, na závěr ji rozleštěte utěrkou z mikrovlákna.
Tip: Když už jste v tom mytí, tak nezapomeňte také na dveře, obzvláště vchodové dveře ocení, když jim uděláte pravidelnou údržbu.