Tipy, jak se zbavit stresu a bojovat s úzkostí

Trocha stresu je dobrá. Trocha stresu nám pomáhá posouvat se dál a pomáhá nám v motivaci. Stres je odjakživa součástí života každého z nás a je potřeba, abychom se s ním naučili pracovat. Dlouhodobý a každodenní stres je ničivý pro naše zdraví, tělo i mysl. Naše tělo je propojené až do morku kostí, vše souvisí se vším. Emoce, pocity, myšlenky, chování ー to vše se se pod vlivem stresu mění. Jak se naučit zvládat stres a nenechat se jím pohltit, to se dočtete v tomto článku?

Projevy stresu

Stresová reakce je u nás lidí zakódována již od pradávna. Kdyby nebyla, zřejmě bychom tu nebyli. V minulosti, pokud lidé zaznamenali nebezpečí, okamžitě se to na jejich těle projevilo. Produkce stresových hormonů vystřelila nahoru a tělo bylo připraveno na boj nebo útěk. Jakmile nebezpečí pominulo, tělo se uklidnilo. V dnešní době je stresová reakce stále stejná. Rozdíl je v tom, že dnešní člověk zažívá stres i několikrát denně. A pokaždé se spouští ta stejná reakce a stresové hormony. Spousta lidí má také další stresové projevy jako:

 • bolení žaludku,
 • zrychlená srdeční činnost,
 • bolení hlavy,
 • poruchy trávení,
 • svalové napětí,
 • ztráta nebo zvýšení chuti k jídlu,
 • špatný a nekvalitní spánek,
 • únava, chvění,
 • sexuální problémy,
 • vypadávání vlasů,
 • a další.

Co pomáhá proti stresu

Technik proti stresu existuje mnoho a každému pomůže něco jiného. Bohužel neexistuje jeden jediný nejlepší lék proti stresu, za to existuje mnoho způsobů, jak tělo od stresu osvobodit a to v mnoha případech téměř okamžitě.

Dechová cvičení proti stresu

Často omílaná a stejně stále nedoceněná věc a technika proti mnoha problémům dnešní doby. Se stresem se automaticky mění i frekvence dýchání a dech se zrychluje. Pokud se tedy dostanete do stresové situace, často pomůže se na chvíli zastavit a zaměřit se na svůj dech. Zkuste se několik minut soustředit pouze na nádech a výdech. Zní to jako banalita, ale dech má neuvěřitelnou moc. Je dohledatelných několik dechových cvičení, které v boji se stresem či úzkostí budou hrát prim.

Meditace proti stresu

Meditace vám nejen pomůže odbourat již nahromaděný stres, ale rovněž funguje jako skvělá prevence proti stresu. Meditací docílíte hlubokého odpočinku, díky kterému se stanete pozorovatelem uvnitř vlastní mysli. V tu chvíli si dokážete stres, úzkosti a chaos ve vaší hlavě podmanit a zklidnit. V meditaci můžete od těchto škodlivých duševních projevů odvést svou pozornost a ony zmizí.

Jóga proti stresu

Proti stresu dobře funguje také jóga, která vás uklidní a vy se u cvičení dokážete soustředit pouze na vaše tělo a dýchání. Některé jogínské polohy či sestavy jsou dokonce přímo určené pro odbourání stresu a napětí.

Vitamíny proti stresu

Pokud stres pociťujete delší dobu, je možné že vám v těle chybí důležité minerály a látky. Podporou při boji proti stresu mohou být i nejrůznější bylinky nebo vitamíny. V lékárnách najdete léky proti stresu, úzkostem, zklidnění mysli většinou dohromady. Obecně to jsou léky, které obsahují například: vitamín B, třezalku, kozlík, c meduňky, mučenky,  hořčík či rhodioly. Tyto bylinky najdete i v čajích proti stresu.

Mohlo by vás zajímat