Tipy, jak snížit spotřebu auta

Za posledních pár měsíců jsme viděli, jak se ceny pohonných hmot zvýšily a v poslední době to nevypadá, že by se situace měla změnit. Cena za litr pomalu dosahuje 50 Kč a pro mnoho lidí je to signál nechat auto v garáži a jezdit MHD či chodit pěšky. Někteří lidé však toto rozhodnutí udělat nemohou, a tak je na čase podívat se na kloub úsporné jízdě autem a v dnešní těžké době peněžence trochu pomoci.

Jak vypočítat spotřebu auta

V prvé řadě byste měli vědět, jaká je vaše průměrná spotřeba. V nových automobilech zjistíte tento parametr spolu s dalšími na palubové desce auta. U starších aut je však potřeba toto číslo spočítat. Pro výpočet je potřeba znát počet spotřebovaných litrů paliva a vzdálenost. Obecný vzorec pro výpočet spotřeby auta je:

Průměrná spotřeba=spotřebované palivo / ujetá vzdálenost v km* 100

Co ovlivňuje spotřebu auta

Obecně se dá říct, že ve srovnání nafty a benzínu je nafta o něco úspornější a spotřebuje na stejnou vzdálenost o něco méně paliva. U moderních aut jsou zase automatické převodovky nastavené tak, aby měly klidně i o 10 % nižší spotřebu. Nejdůležitější článek při úspoře paliva za jízdy je však řidič. Stylem jízdy dokáže řidič výrazně ovlivnit, kolik peněz mu měsíčně z peněženky za palivo zmizí. Proto se pojďme podívat, jak ušetřit a jezdit úsporně.

Jak na ekonomickou jízdu

Mimo styl jízdy, který téměř na 100 % ovlivňuje sám řidič, jsou ještě velmi důležité vlastnosti vašeho vozidla. Zásadním faktorem při úspoře paliva je dobrá volba pneumatik a jejich nahuštění. Co tedy můžeme jako řidiči udělat proto, abychom na jízdě autem ušetřili?

Plynulá jízda

Hlavním krédem pro úsporu paliva je právě plynulá jízda. V ideálním světě by každý řidič vyjel s dostatečným předstihem, aby se za jízdy zbytečně nestresoval a nechoval se zbrkle. Rovněž by se naplno soustředil na dopravní situaci a předvídal provoz, tudíž by se vyhnul  prudkému brzdění na poslední chvíli, zbrklému podřazování a vyhánění otáček motoru až do červeného pole. 

V ideálním světě sice nežijeme, každý jednotlivec se však může těmito základními pravidly řídit, držet konstantní tempo a vyhnout se tak stylu brzda-plyn-brzda. Věřte nám, poděkuje vám vaše auto, vaše peněženka a hlavně vaše nervy. 

Řazením k lepší spotřebě paliva

Pokud chcete jezdit co nejúsporněji, měli byste se zaměřit na správné řazení. Při řazení na vyšší stupeň se nestyďte podívat na otáčkoměr a ve chvíli, kdy bude ručička mezi 2000 – 2500 otáčkách za minutu, přeřaďte. Toto rozmezí platí pro benzínový motor, u dieselu řaďte klidně už u při 2000 otáčkách za minutu. 

Při řazení využívejte první stupeň opravdu pouze na rozjezdy a snažte se, aby byly co nejklidnější a nejplynulejší. Když budete na světlech závodit s autem ve vedlejším pruhu a při řazení řadící páku div nevytrhnete, moc toho neušetříte.

Systém START/STOP

START/STOP je chytrá funkce, která moderním autům pomáhá se snížením spotřeby paliva. Motor se při zastavení vozidla (musí být zařazený neutrál a puštěná spojka) automaticky vypne. Po opětovném sešlápnutí spojky, motor hned naskočí.

Aerodynamika a hmotnost

Jakékoliv předměty umístěné na autě, které brání plynulé jízdě a zvyšují odpor vzduchu, zvyšují spotřebu paliva. Jedná se o nejrůznější nárazníky, spoilery, nosiče kol, střešní boxy a pod. V rámci aerodynamiky dokonce hrají roli i otevřená okénka, která při vyšších rychlostech mohou spotřebu paliva nepříznivě ovlivnit.

Stejně tak může spotřebu paliva ovlivnit i hmotnost vozidla. Uvádí se, že každých deset kilo ve vozidle navíc zvyšuje spotřebu o 0,1 l na 100 kilometrů. Snažte se tedy v autě udržovat pořádek a nepřevážejte zbytečnosti, které byste klidně mohli uložit doma nebo ve sklepě.

Mohlo by vás zajímat