Rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou

Mnoho lidí má stále problém pochopit rozdíly mezi rodičovskou a mateřskou dovolenou. Dokonce i mnoho maminek si tyto pojmy plete a užívá jeden univerzální pro oba příspěvky. Mimo to, že jste v obou případech doma s malým dítětem se mateřská a rodičovská dovolená liší v mnoha rozdílech. Základní vlastnosti těchto dávek si uvedeme v tomto článku.

Mateřská dovolená

Oficiální název této dávky je Peněžitá pomoc v mateřství a získáváte na ni nárok v případě, že jste odváděli alespoň 270 dnů na nemocenském pojištění v posledních dvou letech. Od začátku může mateřskou čerpat pouze matka a jakmile skončí šestinedělí, může na mateřskou nastoupit i otec. O to je však nutné zažádat na správě sociálního zabezpečení.

Začátek a délka mateřské dovolené

Obvykle ženy na mateřskou odchází mezi 8. a 6. týdnem před termínem porodu. Není nutné podávat žádost, pouze svému nadřízenému oznámíte den nástupu na mateřskou dovolenou a předáte mu žádost o výplatu peněžité pomoci v mateřství. V případě že jste OSVČ, musíte mateřskou vyřizovat na OSSZ. Mateřská dovolená trvá 28 týdnů (v případě vícerčat 37 týdnů). V případě že nemáte nárok na pobírání mateřské dovolené, v den narození dítěte pobíráte rodičovský příspěvek.

Během mateřské dovolené žena nesmí: 

  • během šestinedělí si nesmí jakkoli legálně vydělávat
  • pracovat na zaměstnanecký poměr u svého zaměstnavatele
  • pracovat jako OSVČ

Výpočet mateřské dovolené

Mateřská dovolená se počítá procentuálně z poslední pobírané mzdy. Peněžitá pomoc v mateřství činí zhruba 70 % z hrubé mzdy.

Návrat do zaměstnání po mateřské dovolené 

Ženy vracející se hned z mateřské dovolené musí ze zákona zůstat na své původní pozici. V případě, že to není možné z důvodu zániku pracovní pozice či pracoviště, musí zaměstnavatel zařadit zaměstnankyni na jiné místo v souladu z původní pracovní smlouvou. Zaměstnavatel nesmí ženu přeložit na jiné pracovní místo z důvodu, že přijal někoho jiného.

Rodičovská dovolená 

Na rozdíl od mateřské dovolené, na rodičovský příspěvek nemusíte splňovat žádné podmínky. 

Začátek a délka rodičovské dovolené

Rodičovská dovolená začíná bezprostředně po mateřské dovolené Zaměstnavatel musí ze zákona umožnit čerpání rodičovské dovolené do 3 let dítěte. Pokud byste chtěli čerpat dovolenou do čtyř let věku dítěte, musíte se na tom dohodnout se zaměstnavatelem. Nejlépe před koncem mateřské dovolené je třeba o rodičovský příspěvek zažádat na Úřadu práce. Pro pobírání rodičovského příspěvku musí mít dítě i rodič trvalé bydliště v ČR. 

Na rozdíl od mateřské dovolená, rodičovská dovolená nemá pevně stanovenou délku. Rodič si ji může sám zvolit na základě osobních potřeb a situace

Jak je to se školkou a jeslemi?

Aniž byste přišli o rodičovský příspěvek, můžete dítě mladší dvou let do školky či jeslí dát měsíčně max na 46 hodin. Dítě starší 2 let může do školky a jeslí chodit bez omezení.

Výpočet ​​rodičovského příspěvku 

Rodičovský příspěvek je balík 220 tisíc Kč., které stát poskytne rodiči, který se o dítě stará. Podle toho, jak dlouho bude chtít rodič na rodičovské dovolené zůstat dostane tento balík vyplacen. Pokud se rozhodne, že s dítětem zůstane doma po celou dobu (max. 4 roky), bude mu 220 tisíc Kč. rozpočítáno na měsíční dávku po dobu čtyř let. Pokud se rodič rozhodne jít po mateřské dovolené hned do práce, bude mu rodičovský příspěvek vyplacen jednorázově.

Návrat do práce po rodičovské dovolené

Po rodičovské dovolené nemá zaměstnavatel na rozdíl od mateřské dovolené povinnost, držet vám vaše původní pracovní místo. Ze zákona má však povinnost přiřadit vám místo odpovídající původní pracovní smlouvě.

Mohlo by vás zajímat