Jak vybrat snubní prsten?

Konečně přišla řada na snubní prsteny během plánování svatby? Snubní prsteny bývají na seznamu jako jedna z nejdražších položek. A není se čemu divit. Tento symbol lásky a manželství budete nosit každý den po dobu několika let. Stane se vaší součástí, který nelze jen tak vyhodit nebo změnit. A proto by snubní prsteny měly být vybírány pečlivě a s rozvahou. Podívejte se, co byste měli zvážit před nákupem.

Materiál a styl

Ujasnění stylu prstenu a materiálu by mělo být prvním krokem k výběru. Materiál má vliv na odolnost, životnost a také cenu prstýnku.

Zlaté snubní prsteny

Zlato je klasikou ve světě prstenů. Ve skutečnosti se jedná o velmi měkký kov, který se pro výrobu prstenů příliš nehodí. Přidávají se do něj jiné slitiny, které materiál zpevní. Prsteny se stanou odolnější a dále vydrží bez nutnosti úpravy. Přidáním slitiny se také může změnit barva prstenu, čímž vzniká například růžové, žluté nebo bílé zlato.

Snubní prsteny z chirurgické oceli

Chirurgická ocel se vyrábí ze směsi slitiny železa a dalších kovů. Jejich oblíbenost vzrostla zejména u alergiků. 

Titanové snubní prsteny

Titanové snubní prsteny jsou „designovky” pro ty, kteří mají rádi jednoduchý a neotřelý vzhled. Titanové prsteny jsou zbarveny do šeda. Vyznačují se svou pevností a nízkou hmotností. Stejně jako ocel je titan vhodný pro alergiky. 

Stříbrné prstýnky

Stříbro je velmi oblíbeným kovem u mnoha lidí a to z důvodu vzhledu i ceny. Oproti zlatu je stříbro výrazně levnější. Bohužel se cena může projevit v rychlejším opotřebení. Stříbro může časem zašednout nebo se na něm objevit skvrny. Ve zlatnictví najdete speciální přípravky k ošetření.

Platinové prsteny

Platinové prsteny nejsou příliš oblíbené a běžné z důvodu vysoké ceny a váhy. Na prstu ho pocítíte. Platinum je velmi tvrdý materiál, který vám přinese výhody v podobě nízkého opotřebení a nízké nutnosti údržby. 

Netradiční snubní prsteny

V posledních letech stoupá popularita zcela netradičních materiálů pro svatební prsteny. Můžete si pořídit například dřevěné snubní prsteny, keramické nebo karbonové prsteny. Vzhled prstenu lze obohatit o zajímavé výřezy, ornamenty nebo kamínky. 

Rozpočet

Snubní prsteny byste měli zahrnout do vašeho rozpočtu na svatbu. Stanovení maximální ceny prstenu vám usnadní výběr materiálu i doplňků. Mezi ty nejdražší materiály patří jednoznačně platinové a zlaté prsteny. U zlatých prstenů se cena pohybuje od 6000 Kč výše. Nejlevnější variantu je chirurgická ocel s cenou od 4000 Kč. Vždy záleží na tom, jaký druh materiálu vyberete, zda bude mít prsten gravírování, drahokamy, lesk a další. 

Vyberte si správnou velikost prstýnku

Prstýnek budete nosit téměř každý den, a proto je důležité vybrat jeho správnou velikost a tloušťku. Prstýnek musí být pohodlný na každodenní nošení a nesmí tlačit nebo naopak být volný. Vyhněte se proto nákupu prstýnku online a raději si ho zajděte vyzkoušet do kamenné prodejny, kde vám dokáží poradit a pomoci vybrat. Počítejte s tím, že tloušťka prstu se v průběhu života mění, což může mít vliv na velikost prstenu.

Prstýnky řešte dostatečně dopředu

Výběr prstýnku je proces, ačkoliv se to nezdá. Počítejte s tím, že obejdete několik kamenných prodejen a budete nějakou dobu diskutovat o tom, jaké prstýnky vlastně chcete. Výroba prstýnku trvá zpravidla až tři měsíce – v sezóně i déle. Objednejte si prsteny v dostatečném předstihu, ať vás nic nepřekvapí.

Co na snubáky vyrýt?

Nejčastěji si nechávají lidé na vnitřní stranu prstenu vyrýt datum svatby a jméno partnera. Datum vám může pomoci ve chvíli, kdy si nebudete jisti, kdy ten významný den byl. Není nic proti ničemu, když se odlišíte a vymyslíte něco originálního nebo něco, co charakterizuje váš vztah. Co třeba přezdívky, kterými se oslovujete? Pokud máte děti, můžete si nechat vyrýt jejich jména nebo monogramy celé rodiny. Můžete si nechat vyrýt krátký vzkaz, hlášku nebo citát. 

Kde se nosí snubní prsten?

Snubní prsteny se obvykle nosí na prsteníčku levé ruky. Problém může nastat u ženy, která již na prsteníčku jeden prsten má, a to zásnubní. Na den svatby si určitě prst nechte volný, ale není neobvyklé, že ženy v každodenním životě nosí oba prsteny na jednom prstu. Samozřejmě záleží na tom, zda je to pro ženu pohodlné či nikoliv. Široké prsteny se na jeden prst nevejdou nebo se k sobě nebudou hodit díky odlišnému stylu. Další variantu je zásnubní prsten nosit například na pravé ruce. Ten snubní by ale měl mít vždy místo na levé.

Pokud je vám prsten na ruce nepohodlný, můžete si ho pověsit například na řetízek kolem krku. Určitě nebudete jediní.

Mohlo by vás zajímat