Existuje mnoho témat a oblastí života, ve kterých se řídíme podle toho, jak nám to bylo předáno již v útlém věku. Tak jak to říká společnost a podle toho, jestli je to za ni v pořádku a přijatelné. Jedno z těchto témat je také věrnost ve vztazích a tvoření trvalých párů. Můžeme to nazvat souboj monogamie vs. polyamorie.
Ještě před pár desítkami let bylo téma nevěry a rozvodu obrovské tabu, o kterém se nemluvilo. Dělalo se jakože nic takového neexistuje a kdo se odvážil rozvést, ocitl se na okraji společnosti. V dnešní době je společnost mnohem více uvolněná a otevřená nekonvenčním řešením. Dalo by se říct, že proti sobě stojí dva tábory lidí, sexuologů, psychologů, lékařů a terapeutů ー jeden tábor říká, že monologie není přirozená a lidé by neměli zabíjet svou sexualitu a erotické fantazie v trvalém svazku muže a ženy, pokud jim to nevyhovuje a druhý tábor, který tvrdí, že tradiční rodina a manželství muže a ženy je základní prvek společnosti a tím to hasne.
Co je to polyamorie
Co je to monogamie jsme si řekli, nicméně spousta lidí možná netuší, co znamená polyamorie. Polyamorie v překladu znamená mnoholáska, tedy udržování milostných vztahů s více lidmi současně. V diskuzi o polyamorii se většina lidí, kteří se pro tento styl života rozhodli shoduje, že pro ně sex, flirt či romantická večeře s jinou osobou není nevěra a toto chování v nich nevyvolává pocity méněcennosti, zranění nebo strach. Pro člověka, který je žárlivý, je to nepochopitelná představa. Ale tak jako v čemkoliv ostatním je třeba myslet na to, že každý člověk je jiný a každému vyhovuje něco jiného.
Komunikace je základ všeho
Jak monogamní, tak polyamorní spokojený vztah je vždy především o komunikaci. V obou případech je vždy potřeba mluvit, nastavovat hranice a překonávat nejrůznější překážky. Důležité je také vědomí, že sexualita a priority se mohou v průběhu času měnit, tudíž není důležité mluvit pouze na začátku vztahu ale také v průběhu. Nikdy není špatný nápad ujistit se, že člověk, který s vámi tráví čas je spokojený a nic ho netíží.
Polyamorie v komunitě LGBT+
V souvislosti s právě probíhajícím festivalem Prague Pride je určitě vhodné říct, že do komunity LGBT+ polyamorici patří. Dokonce v některých variantách zkratky je zahrnuto i písmeno P, které označuje polyamoriky a pansexuály. Polyamorie má také několik symbolů a vlajku hrdosti, kterou v roce 1995 vytvořil Jim Evans.