Co je to kyberšikana a jak se bránit

Žijeme v době, ve které se velká část komunikace přesunula do online prostředí. Nejen že si můžeme posílat zprávy se svými přáteli a zveřejňovat společné fotky, přesunula se nám sem také ta negativní část. Pomluvy, nadávky a urážky na internetu nabírají úplně jiný rozměr než v reálném životě, a to také proto, že na internetu zvládnete být do jisté míry anonymní. Anonymita dodává agresorovi pocit, že je nepřemožitelný, nedosažitelný a může cokoliv. 

Definice kyberšikany

Co je tedy vlastně ta kyberšikana? Kyberšikana je forma psychické šikany, která probíhá online. Kyberšikana zahrnuje vysmívání, vydírání nebo vyhrožování, obtěžování, zastrašování či jiné formy online zneužívání. S kyberšikanou se nejčastěji setkáváme na sociálních sítích. Může probíhat ze strany lidí, které osobně znáte a nebo ke kyberšikaně dochází ze strany anonymního uživatele. Většinou platí, že čím agresivnější a vážnější kyberšikana je, tím větší je pravděpodobnost, že se trýznitel ukryje za anonymní profil.

Šikana a kyberšikana

Největší problém v kyberšikaně spočívá v tom, že není nijak ohraničená a oběť nemá žádné útočiště, kde by se před agresorem nebo agresory schovala. Když se například jedná o zveřejnění ponižujícího videa na internetu, před vědomím, že se vám vysmívá „celý svět” jen tak neutečete. Jeden jediný útok se pak stává opakovaným a zraňuje čím dál víc. 

Skutečný případ kyberšikany

Kauza Star Wars kid zachycuje formu kyberšikany, která dohnala oběť až do psychiatrické léčebny. V roce 2002 natočil čtrnáctiletý student Ghyslain Raza video, ve kterém napodobuje bojové pohyby se „světelným mečem” typické pro filmovou sérii Star Wars. Jeho spolužáci video našli a umístili jej na internet, kde začalo žít v vlastním životem. Zveřejněný web v době nejvyšší popularity navštívilo přes milion uživatelů denně. Ghyslaina toto vědomí dostalo do psychiatrické léčebny. Dnes je z něj úspěšný právník, který má zájem bojovat proti kyberšikaně.

Ghyslain vše zvládl ještě dobře. Není výjimkou, že oběti kyberšikana dožene až k sebevraždě či jiným formám sebemučení.

Jaké jsou druhy kyberšikany

Kyberšikana je natolik rozšířená a „běžná”, že došlo i k pojmenování jednotlivých druhů počítačové šikany.

  • Kybergrooming – útočník přes internet vyláká oběť na osobní schůzku, kde může dojít k napadení, znásilnění či vydírání.
  • Kyberstalking – útočník narušuje soukromí oběti, napadá její internetové prostředí a neustále ji sleduje. Často na sociálních sítích.
  • Kyberharašení – opakované a ustavičné kontaktování oběti pomocí internetových platforem či SMS.
  • Sexting – posílání či publikování fotografií, videí či zpráv se sexuálním obsahem. Útočník oběť často vydírá.
  • Flaming – slovní nadávky v komentářích či internetových diskuzích, kde chce vyvolat hádky. 

Jak se bránit kyberšikaně

V prvé řadě je dobré si uvědomit, že agresora jen tak kyberšikana nepřestane bavit, tudíž spoléhat se na to, že toto chování jednou přejde je naivní. V případě kyberšikany je třeba okamžitě jednat. Vždy je důležité pořídit si důkazy (printscreeny konverzací, fotografie, videa) a svěřit se autoritě, v kterou máte důvěru. Může se jednat o rodiče, školního poradce, Policii, Linku bezpečí nebo psychologa. V dnešní době se i samotné sociální sítě snaží proti kyberšikaně bojovat, a tedy nabízí možnosti, jak útočníka zdiskreditovat. Může mu zablokovat profil, nebo smazat obsah, který zveřejnil. Rovněž můžete zablokovat i webovou stránku.

Prevence kyberšikany

V zásadě je však nejdůležitější samotná prevence kyberšikany. Hlídejte si své internetové soukromí a nikomu nesdělujte přihlašování údaje k vašim účtům. Nikomu nezasílejte intimní fotografie nebo jinak citlivý obsah, kterým by vás později mohl vydírat nebo se mstít. Raději se držte hesla: „Nikomu nevěř”. Rovněž je důležité držet se nějaké počítačové bezpečnosti, používat antivirový program a nenavštěvovat na první pohled nebezpečné stránky. Nepište si s cizími lidmi a nedomlouvejte si osobní setkání. Pokud na osobní setkání musí dojít, běžte raději ve více lidech.

Mohlo by vás zajímat