Výhody a nevýhody bydlení v mobilním domě

Mobilní domy jsou v poslední době velmi populární už jen kvůli růstu cen nemovitostí a zejména novostaveb. Přestože lepší cenová dostupnost těchto domů je nepopiratelná, existuje spousta lidí, pro které je tato forma bydlení z mnoha důvodů nepředstavitelná. Co obnáší bydlení v mobilních domech a jaké jsou hlavní výhody a nevýhody si řekneme v tomto článku.

Co je mobilní dům

Když se zeptáte sta lidí, jak si představují mobilní dům, je dost pravděpodobné, že vám každý z nich řekne něco jiného. Ještě než tedy začneme s tímto článkem, bylo by dobré, si podobu mobilních domů ujasnit. 

Existuje mobilní dům na kolech, který stojí na opravdové nápravě a je plně mobilní. Může se převážet bez větších omezeních a bydlet v něm můžete prakticky hned. K tzv. mobilheimu není potřeba stavební povolení, ale nemůžete si v nich nahlásit trvalé bydliště. Do této kategorie patří také karavan či obytný vůz. Další koncept mobilních domů je o něco jiný. Existují mobilní domy, které jsou kompletně sériově vyráběny a na stavební pozemek je umísťuje jeřáb. Budete potřebovat stavební ohlášení a je možné si v něm nahlásit trvalé bydliště.

Výhody bydlení v mobilním domě

Nízká cena mobilních domů

V dnešní době vysoké inflace a stoupajícím cenám nemovitostí je mobilní dům pro mnohé lidi jedinou možností, jak si zajistit bydlení ve vlastním. Oproti klasickým zděným domům je cena mobilních domů zřetelně nižší. 

Rychlost výstavby

Jistě jste alespoň z vyprávění slyšeli, že výstavba zděného domu je práce na dlouhé lokte. V byrokratických podmínkách našeho státu může trvat i několik let sehnat pouze samotné stavební povolení. Záleží také, jestli si dům necháváte postavit stavební firmou nebo ho budete stavět svépomocí. V rámci výstavby domu však v obou případech můžete narazit na další nečekané problémy, které vám výstavbu prodlouží (a také se prodraží).

Energetická nenáročnost mobilního domu

Mobilní domy prošly od svého vzniku mnoha vývojovými změnami. Jednou z nich je velice podporovaná snaha o snížení energetické náročnosti domů. V rámci snižování energií je i poměrně snadné již postavený mobilní dům zateplit a zaizolovat.

Nevýhody bydlení v mobilním domě

Financování mobilního domu

Pro někoho více, pro někoho méně důležitá vlastnost ー obecně nevýhodou je, že mobilní dům nelze zafinancovat hypotékou. Hypotéku můžete vzít pouze na nemovitosti, které lze zapsat do katastru nemovitostí jako dům, byt, pozemek. Mobilní dům můžete financovat pouze klasickým spotřebitelským úvěrem, který má oproti hypotékám vyšší úrok a většinou také omezenou výši.

Malý prostor

Tato vlastnost může být pro některé výhoda a některé nevýhoda. Někomu vyhovuje menší prostor, protože je to menší plocha pro úklid domácnosti. Rovněž neutratíte tolik peněz za energie a nebudete okolo sebe mít spoustu zbytečností. Malý prostor je vhodný pro lidi, co ctí ekologickou domácnost a žijí minimalisticky. To že je mobilní dům malý, může však vadit lidem, kteří mají spoustu osobních věcí a mají rádi prostor okolo sebe.

Mobilní domy plné předsudků

Mobilní domy nemají příliš dobrou reputaci, a to především díky historickým zkušenostem obyvatel USA: Dříve bylo zvyklostí, že se z mobilních domů stavěli celé obytné parky, které obydlovali většinou chudí, problematičtí a často nezaměstnaní občané. Dnes je naprosto běžné, že v mobilních domech bydlí slušné rodiny, ale zbavit se špatné reputace je běh na dlouhou trať. Je tedy možné, že i v České republice se sem tam setkáte se zvědavými pohledy a předsudky.

Mohlo by vás zajímat